Užitečný průvodce pracími programy.
Moderní pračky mají širokou paletu různých pracích programů. A tak se nabízí otázka, který z nich vybrat? A po jakém sáhnout pracím prostředku?
V následujícím článku vám představíme a vysvětlíme rozdílné prací programy. Také vám dáme několik užitečných rad, co se týče výběru vhodného pracího prostředku, jelikož je v současnosti nabídka opravdu široká: tekuté prací prostředky, prášky, prostředky na barevné prádlo nebo aviváže. Člověk se v nich může snadno ztratit, ale náš průvodce vám poradí, po čem sáhnout.
Prací programy
Pračky jsou skvělým vynálezem, který nám pomáhá pečovat o naše oblečení. Novější modely mají řadu pracích programů zaměřených na rozdílné materiály. Otázkou tedy je, který z nich zvolit?
Obecně lze každý prací program rozdělit do tří částí. Nejdříve se prádlo pere, pak máchá, a nakonec odstřeďuje. Jediný rozdíl mezi jednotlivými programy je délka, teplota, doporučené množství prádla a rychlost otáček.
Standartní prací programy
Určité prací programy jsou u všech praček stejné nehledě na výrobce. Tyto programy se označují jako standardní prací programy.
Předpírka
Pokud je oblečení obzvlášť špinavé, doporučuje se ho prát i s předpírkou. Tento program prádlo namočí, a pomůže tak odstranit odolné skvrny. Při zvolení předpírky se ujistěte, že používáte menší množství pracího prostředku než při běžném praní.
Praní barevného prádla
Tento program je určení pro praní barevného prádla. Abyste předešli vyblednutí barev, měli byste prádlo prát maximálně na 60 °C.
Praní na vysoké teploty
Tento program se běžně používá na praní prádla z materiálů odolných vysokým teplotám, jako je např. bavlna. Vysoké teploty, které mohou dosahovat až k 95 °C, zahubí většinu bakterií. Praní při vysokých teplotách také napomáhá při bělení tkanin. Vhodné je i na praní dětského prádla, ručníků, lněného povlečení nebo pracovních oděvů.
Praní syntetiky
Praní syntetiky se týká syntetických vláken, jimiž jsou nylon, polyester nebo také smíšené tkaniny. Tento program pere na maximální teplotu 60 °C a je vhodný na špinavé halenky a trička. Ujistěte se, že buben pračky je plný jen z půlky, aby se prádlo nepomačkalo. Důležité je také, aby byly nastavené nízké otáčky.
Praní jemného prádla
Tento prací program se používá především pro praní choulostivých materiálů, např. hedvábí, saténu nebo krajky. Aby byla vlákna materiálu chráněná, pere se prádlo při nízkých teplotách a otáčkách s dostatečným množstvím vody. Jemné prádlo by se nemělo prát při teplotách vyšších 40 °C. Prát byste v pračce měli jen několik kousků oblečení naráz.
Praní v ruce a praní vlny
Před vhozením vašeho oblíbeného vlněného svetru do pračky bystě měli vždycky zkontrolovat štítek se symboly praní. Většina vlněného oblečení se může v pračce prát bez problémů. Je důležité zvolit prací program na praní jemného prádla s nízkými teplotami a otáčkami. Některé pračky nemají speciální program na praní vlny, a tak místo něj můžete zvolit program praní v ruce. Na některých pračkách jsou tyto programy spojené. Při praní dávejte pozor, aby pračka nebyla příliš plná a abyste prali maximálně na 30 °C při co nejnižších otáčkách.
Ekocyklus
Ekocyklus je šetrnější k přírodě a zároveň šetří energii. V porovnání s ostatními programy ekocyklus běží většinou delší čas, jelikož pračka odebírá k ohřevu vody méně energie.
Speciální prací programy
Standardní prací programy jsou dostupné na všech pračkách, existují však i další programy, které vám dovedou praní ulehčit. Těmito speciálními programy nejsou nutně vybavené všechny pračky.
Odstředění
Pokud zvolíte odstředění, vaše pračka odstředí prádlo ještě jednou. Po tomto programu můžete sáhnout ve chvíli, když potřebujete, aby prádlo rychle uschnulo, ale zvyšuje se tím riziko, že se pomačká.
Nízké otáčky
Při zvolení tohoto programu se vaše prádlo znovu odstředí. V tomto ohledu se jedná o stejný princip jako u odstředění, ale na rozdíl od něj je šetrnější, jelikož se buben pračky otáčí při nižších otáčkách. Jde o ideální volbu pro vlněné prádlo.
Vypuštění
Před zvolením vypuštění se ujistěte, že jste z pračky vyndali všechno choulostivé oblečení, např. vlnu nebo hedvábí. Program vypuštění se zbaví veškeré nadbytečné vody v pračce.
Krátký program
Tento program je vhodný pro rychlé přeprání oblečení, které na sobě nemá žádné zažrané skvrny.
Některé pračky mají další speciální prací programy, které jsou vhodné na praní košilí, sportovního oblečení nebo záclon.
Projděte si manuál vaší pračky, abyste se seznámili s rozličnými pracími programy a věděli, jak moc pračku plnit.Obecně lze každý prací program rozdělit do tří částí. Nejdříve se prádlo pere, pak máchá, a nakonec odstřeďuje. Jediný rozdíl mezi jednotlivými programy je délka, teplota, doporučené množství prádla a rychlost otáček.
Různé druhy pracích prostředků
Aby vám oblečení vydrželo co nejdelší dobu, je důležité ho prát ve vhodném pracím prostředku v závislosti na materiálu, který zrovna perete. Níže se dočtete o různých pracích prostředcích a o tom, jak s nimi nakládat.
Prací prášek, nebo tekutý prací prostředek
Existují tři typy pracích prostředků: prací prášek, tekutý prací prostředek a nadávkované prací prostředky v podobě tablet nebo kapslí. Výběr je otázkou osobních preferencí.
Tekuté prací prostředky se snadněji odměřují a většinou nezanechávají na oblečení žádné stopy. Jsou tedy obzvlášť vhodné na praní tmavého oblečení. Na druhou stranu nejsou tak dobré v odstraňování zažraných skvrn, jelikož neobsahují bělicí látky, kvůli čemuž např. skvrny od čaje nebo kávy lépe odolávají vyčištění.
Prací prášek je šetrnější k životnímu prostředí, protože neobsahuje žádné konzervanty, které nejsou dobré nejen pro přírodu, ale i pro alergiky. Bělidla v prášku pomáhají udržovat vaše bílé oblečení bílé a svěží. Dávejte ale pozor, abyste nepoužívali příliš pracího prášku, protože na oblečení zanechává skvrny a pruhy. Vyplatí se proto pravidelně omývat zásuvku dávkovače pračky.
Různé druhy pracích prostředků a jejich využití
Nejenže je důležité vybrat ten správný prací prostředek, ale je dobré zkontrolovat, zda je vhodný pro určité typy látek. Existují univerzální prací prostředky, prostředky na jemné nebo barevné prádlo a další speciální prostředky. Rozhodování, který prostředek vybrat, závisí na typu skvrny, míře ušpinění a povaze materiálu. Zvolením správného prostředku se zbavíte i zažraných skvrn.
Univerzální prací prostředek
Univerzální prací prostředky by se měly používat na odolné látky včetně bavlny. Tento prostředek je standardním pracím prostředkem, který může být použitý při praní na různé teploty nebo na odstraňování skvrn. Díky tomu se jedná o vhodný prostředek na každodenní použití. Obsahuje však bělidla, a tak by se neměl používat na tmavé oblečení.
Prací prostředky na barevné prádlo
Prací prostředky na barevné prádlo jsou mnohostranné a hodí se na každodenní použití. Tento typ prostředku neobsahuje bělidla ani optické zjasňovače, což z něj činí ideální volbu na praní barevného oblečení. S pracími prostředky na barevné prádlo můžete prát na teploty do 60 °C.
Prací prostředky na jemné prádlo
Jemné prádlo se doporučuje prát na nízké teploty nebo za použití pracího prostředku na jemné prádlo. Tento prostředek vytváří jemnější pěnu, která je šetrnější k vláknům textilu. Choulostivé látky by neměly být prané na teploty vyšší 40 °C.
Speciální prací prostředky
Tato kategorie obsahuje všechny prostředky specializované na konkrétní materiály. Existují například prostředky na vlnu, peří nebo sportovní oblečení.